Dlaczego warto sięgnąć po książki Harlana Cobena?

Opublikowano przez

Harlan Coben to jeden z autorów, których nikomu nie trzeba przedstawiać. To twórca najbardziej znanych powieści kryminalnych oraz sensacyjnych, z milionowymi nakładami na całym świecie. Co wyróżnia tego pisarza? Co powinno zachęcić do sięgnięcia po jego książki te osoby, które jeszcze tego nie zrobiły? Oto odpowiedzi na te pytania!

Harlan Coben jeden z lepszych autorów kryminalnych

Życie i początki kariery Harlana Cobena

Coben urodził się 4 stycznia 1962 w żydowskiej rodzinie w mieście Newark w stanie New Jersey. Tam też uczęszczał do szkoły oraz bractwa Psi Upsilon, w którym poznał inną późniejszą gwiazdę literatury, czyli Dana Browna (do dziś są dobrymi przyjaciółmi). Harlan Coben dopiero w czasie studiów uświadomił sobie jednak, że swoją przyszłość widzi w pisaniu książek. Jak okazało się po wielu latach, był to doskonały wybór.

Książki Harlana Cobena pod lupą

Coben zadebiutował w roku 1995 książką pt. „Bez skrupułów”. Okazała się być ona pierwszą z powieści o Myronie Bolitarze, czyli byłym agencie FBI, człowieku honorowym, którego życiowym powołaniem jest pomoc osobom skrzywdzonym. Powołanie to przysparza jednak problemów, w których pokonaniu pomaga mu przyjaciel Windsor Lockwood III, a także przyjaciółka Esperanza Diaz. Choć książki o Myronie Bolitarze są serią, to można czytać je niezależnie od siebie, nie tracąc przy tym wątku. Zdecydowanie jednak warto zapoznać się z nimi wszystkimi w kolejności chronologicznej, aby w możliwie jak najlepszym stopniu poznać bohaterów oraz ich osobowości.

Coben ma jednak na koncie również inną, bestsellerową serię. To książki o Mickeyu Bolitarze, bratanku Myrona. Podobnie jak wujek, Mickey także ma tendencję do wpadania w kłopoty, które ukazują powieści „Schronienie”, „Kilka sekund od śmierci”, a także  „Odnaleziony”.

Sławę autorowi przyniosła też książka opublikowana w roku 2011 pt. „Nie mów nikomu”. To historia młodego stażem lekarza Davida Becka, który razem z żoną Elizabeth udaje się nad jezioro. Tam też para zostaje napadnięta, wskutek czego kobieta ginie, zaś David zostaje ciężko ranny. Nawet po latach nie może on pogodzić się ze śmiercią swojej żony. Czy jednak kobieta rzeczywiście zmarła? List od anonimowego nadawcy poddaje to w wątpliwość.

Powieść doczekała się także ekranizacji, za której reżyserię odpowiadał Guillaume Canet. Film pod tym samym tytułem co książka, otrzymał m.in. 4 nagrody Cezara, w tym za najlepszą reżyserię oraz muzykę.

Autor powieści kryminalnych i sensacji - Harlan Coben

Sięgnij po książki Harlana Cobena

Ponad 70 milionów sprzedanych egzemplarzy, tłumaczenia w sumie na 43 języki, a także niepodważalna renoma autora. Skąd jednak jego sława? Dlaczego od dekad jego książki cieszą się tak dużą popularnością?

Powodów jest kilka. Jednym z głównych są tajemnicze wątki, które rozwiązywane są wspólnie z czytelnikiem. Może on liczyć jednak nie tylko na emocje, ale także dużą dawkę humoru, dynamiczną narrację, a także lekki styl pisania. Wszystko to sprawia, że książki Harlana Cobena czyta się łatwo i wprost nie chce się od nich oderwać!

Harlan Coben to synonim literatury sensacyjnej w absolutnie najlepszym wydaniu. Do tego takiej, która przyciąga nie tylko sympatyków akcji, ale wszystkich fanów dobrych książek. Takich, w których do samego końca nie wiadomo, jakie jest rozwiązanie.